Samokontrola samopoczucia

Bez kategorii
24 wrz 2011 03:03

Od kiedy Wojtek wziął mnie pod swoje skrzydła, mam za zadanie wypełniać codziennie „dzienniczek samokontroli”. To taki excel, gdzie każdego dnia notuję 22 parametry dotyczące mojej kondycji psychicznej i fizycznej oraz ilość i jakość treningu. Fajne narzędzie. Można zarządzać w nim swoją wagą, ilością snu, zliczać objętość ćwiczeń itd. Wszystko w jednym miejscu.

No dobra, ale co z tego wynika? Głównie powinno to służyć wykrywaniu symptomów przetrenowania bądź spadku kondycji. Jeśli np. odczuwalne samopoczucie spada albo tętno spoczynkowe rośnie, trzeba reagować i zapewnić ultrakolarzowi więcej odpoczynku. Ok, ale od czego zależy to samopoczucie lub tętno…?

Skoro mam już trochę danych, zrobiłem w excelu analizę korelacji i dostałem, co następuje:

 1. nie ma wyraźnej korelacji samopoczucia z innymi parametrami.
 2. tętno jest skorelowane z apetytem; ze znakiem „minus”, czyli niższe tętno oznacza większy apetyt
 3. apetyt skorelowany jest z upływającym czasem ze znakiem „minus”, czyli apetyt mi spada

Do tej pory niewiele z tego wynika, ale zaciekawiła mnie korelacja różnych atrybutów z upływającym czasem, bo to pokazuje pewne trendy zmian, które zachodzą w ultrakolarzu i tak:

 1. temperatura na zewnątrz maleje (wczoraj zawitała jesień)
 2. niestety waga rośnie a apetyt maleje! jak to możliwe? – wagę kontroluję rano i rano też określam apetyt – za dużo jem wieczorami (po treningu lub bez treningu), dlatego waga rośnie, ale rano jestem najedzony
 3. tętno lekko rośnie (korelacja jest w okolicach 0,5)

Wnioski:

 1. nie jeść na noc, ew. coś małego zaraz po treningu
 2. więcej odpoczynku (snu), szczególnie w dniu treningu (rekomendacja Wojtka)
 3. uwaga na ubiór – w niskich temperaturach trudniej się dobrze ubrać (nie za ciepło i nie za zimno), żeby uniknąć infekcji

4 comments to Samokontrola samopoczucia

 • Krwawy Heniek

  moglbys podrzucic wzor takiej tabelki z ewentualna instrukcja?

 • Programowanie Ultrakolarza

  myślę, że da się zrobić – potwierdzę tylko z Wojtkiem

 • Programowanie Ultrakolarza

  Marcin, niestety tabelki nie mogą Co udostępnić, bo jest „własnością intelektualną” trenera, ale z powodzeniem możesz sobie sam taką zrobić; po prostu weź w wierszach kolejne dni, a w kolumnach dane liczbowe opisujące Twój stan psychiczny i fizyczny (waga, sen, tętno spoczynkowe, samopoczucie..), opis treningu (rodzaj, czas, tętno, km, reakcja na trening). Jak będziesz to wypełniał odpowiednio długo to po jakimś czasie dojdziesz do pewnych reguł, które mają zastosowanie dla Twojego organizmu i będziesz je mógł wykorzystać w treningu i stylu życia.

Dodaj komentarz