Trzeci filar – NAWIGACJA

Bez kategorii
11 sie 2012 02:14

Wyścig Race Around Austria odbywa się przy otwartym ruchu drogowym po ściśle wytyczonej trasie. Na drodze nie ma oznakowań organizatora.

Przed startem dostajemy papierowy routebook z mapami i informacjami na którym skrzyżowaniu gdzie mamy skręcić. Trasa wyścigu w znacznej części przebiega drogami lokalnymi przez małe miasteczka i wioski. Mapy papierowe są mało wygodne, szczególnie na nieznanym terenie, nawigacja samochodowa z taką trasą sobie nie poradzi.

Musieliśmy pójść krok dalej. Szukaliśmy urządzenia, które bezproblemowo poprowadzi nas przez 2200km – niestety żadne z dostępnych urządzeń nie radzi sobie z nawigacją trasy składającej się z ok. 25000 punktów. Powstał więc pomysł stworzenia własnego oprogramowania.

Wymagało to sporych nakładów pracy ale w końcu mamy. Rozbudowaliśmy wcześniejszą aplikację przeznaczoną do trackingu i dzięki temu każdy samochód będzie wyposażony w nawigację komputerową.

Komfort obsługi znacznie lepszy niż przy obsłudze fabrycznych urządzeń, dodatkowo mamy wszystkie dane, które są nam niezbędne.

Nasza nawigacja ma wbudowanych 6 rodzajów map, w tym nawet dokładne zdjęcia satelitarne. Widoczne są punkty POI wraz z ich opisem, odległościami a nawet numerami telefonów. Do tego wykresy wysokości terenu i bieżące odległości od istotnych wzniesień i długości zjazdów.

Wiem, sporo to na wyrost ale patrząc z drugiej strony, możliwości techniczne zespołu nie mogą być mniejsze od możliwości samego kolarza.

Oprócz komfortu i bezpieczeństwa jazdy powinno dać to kolarzowi dużą motywację do dalszego rozwoju i udziału w jeszcze większych  wyzwaniach.