FTP +21%

Bez kategorii, Przygotowania, Treningi, Ultratrener, Wyścigi
29 sty 2020 16:31

21%. O tyle średnio zwiększyli moc od ostatnich testów zawodnicy, których trenuję. To dużo. Oczywiście nie tylko moc na progu się liczy, aby pojechać dobry wyścig ultra.

Ale po kolei… FTP to Functional Treshold Power. Moc, którą można utrzymywać przez około godzinę. Główny parametr określający wydajność kolarza. Mierzymy go podczas testów drogowych lub na trenażerze. Najpopularniejsze to:

  • test 20 minutowy
  • ramp test, który jest dostępny np. w zestawie testów na Zwift.

Taki sprawdzian można przeprowadzać co 2 miesiące, a ramp test, który jest mniej obciążający, można robić w każdym cyklu regeneracyjnym czyli np. co 4 tygodnie.

W praktyce poza FTP ważnym wskaźnikiem, szczególnie na trasie o dużych przewyższeniach jest FTP/masa ciała, czyli W/kg (waty na kilogram).  Patrz zdjęcie poniżej 😉

1081_RAE2019_FOTOKropacz_DFXT1030

Oczywiście FTP i W/kg to nie wszystko. Przecież to nam tylko pokazuje, ile jesteśmy w stanie wykręcić przez godzinę, a wyścigi ultra trwają kilkadziesiąt, ponad sto a czasem ponad dwieście godzin. Liczy się także % czasu tzw „on bike”, czyli czas, w którym jedziesz dzielony przez łączny czas.

Jednak bez FTP na dobrym poziomie trudno o sukcesy w wyścigach długodystansowych. Christoph Strasser, czyli „top of the top” w ultra ma FTP = 411 w a FTP/kg = 5,3W/kg. U niego ta wartość na przestrzeni lat rośnie minimalnie. Chris cały czas pracuje nad tym, aby moc nie spadała zbyt szybko wraz z pokonywanym dystansem. Efekty widać po kolejnych próbach bicia rekordów w jeździe 24h. Jednak, żeby rozwinąć wytrzymałość, trzeba mieć co „trzymać”, czyli silne mięśnie i wydolność tlenową. Nad tym pracujemy podczas treningów na rowerze i siłowni. To przekłada się się potem na wyniki FTP i dalej – ukończenie, dobre miejsca, czasy a w końcu wygrane w wyścigach ultra.

Duży (procentowo) wzrost FTP jest możliwy do uzyskania u mniej wytrenowanych kolarzy, szczególnie na początku pracy wg dobrze zaplanowanego i wykonanego treningu. Potem te wzrosty nie są już tak spektakularne. Dlatego, zachęcam do pracy nad FTP początkujących zawodników. Możliwość stałego monitoringu i obserwacji wzrostów jest dodatkową motywacją.

Zapraszam do kontaktu: http://ultratrener.pl/